Jak na správnou péči o pánskou pleť?

Článek napsal: Radek Brázdil

Každý chlap ví, že stroje vyžadují péči a údržbu. Bohužel ale často zapomínáme věnovat péči stroji, který je nám nejbližší – našemu tělu.

Péče o pleť je v dnešní mainstreamové společnosti záležitost veskrze ženská. Tohle „dogma“ nás ale štvalo a nejen díky němu jsme měli problém koupit kosmetiku, kterou bychom mohli sami používat a doporučovat.

Z toho důvodu jsme celou věc vzali z opačného konce, a tak jsme kromě vytvoření unikátní řady kosmetických produktů pro muže začali psát tenhle blog, kde hodláme dělat osvětu a stručně, věcně, a hlavně fakticky správně radit chlapům, kterým není jedno jak vypadají.

Je jedno jestli přes den sedíte v kanclu nebo kácíte stromy v lese, vaše pleť dostává celý den zabrat, ulpívají na ní nečistoty a prach, proto je potřeba pleť pravidelně čistit. Čisté a nezanesené póry umožňují pleti „dýchat“ a regenerovat, zároveň se do vyčištěné pleti lépe vstřebávají účinné látky z krémů. Na čištění pleti mýdlem však raději zapomeňte, jeho používáním docílíte leda tak vysušení pleti a s ním souvisejícího možného poškození pleti.

Čím tedy čistit pleť?

Mužská pleť je oproti ženské pleti specifická rozšířenějšími póry s aktivnějšími mazovými žlázami, pleť je ale odlišná i strukturou – v průměru je o zhruba 15% silnější a obsahuje více kolagenových vláken. Díky tomu muži vypadají déle mladě a prvních vrásek si všimnou o nějakých pět až deset let později než jejich drahé polovičky.

Právě odlišná struktura pleti je důvodem, proč mužská pleť vyžaduje zvláštní péči a jiné produkty, než používá vaše žena nebo přítelkyně – jejich používání by vedlo k ucpávání pórů a mazových žláz. Na rozdíl od žen ale nepotřebujeme ikeáckou tašku plnou kosmetiky a hodiny v koupelně.

Pro poskytnutí kompletní péče naší pleti stačí dvě minuty ráno, dvě minuty večer a maximálně pět produktů.

Ranní péče o pleť

1) Čistá pleť je základ

Ačkoliv jsme to rozebírali v předchozím textu, opakování je matkou moudrosti: čistá pleť je absolutní základ. Proto začneme náš ranní rituál důkladným očištěním pleti. K čištění pleti je vhodný nepěnivý čistící krém, který neobsahuje dráždivé látky jako jsou silikony, alkohol nebo parfumace. Čistící krém se nanáší na navlhčený obličej, do kterého se důkladně ale jemně vmasíruje.

2) Denní krém

Po opláchnutí čistícího krému přichází řada na denní krém pro muže.
Denní krém pleť vyživuje, hydratuje a zásobuje účinnými látkami, které se postarají o její celodenní ochranu a zdravý vzhled.

3) Péče o oční okolí

Speciální péči si vyžaduje okolí očí. Pleť okolo očí je totiž nejtenčí a obsahuje méně kolagenu a žláz, zároveň je hodně namáhána mimikou obličeje. Není tedy divu, že se první vrásky objevují právě v okolí oči.

Mezi další časté problémy s touto částí pleti patří otoky a tmavé kruhy. Pravidelná aplikace kvalitního očního krému s vhodným složením pomáhá řešit tyto problémy, pleť vypíná a udržuje ji pružnou, bez ohledu na to, jestli jste v noci spali tři nebo osm hodin.

Oční krém stačí nanést na okolí očí, při jeho používání však doporučujeme být, vzhledem k delikátnosti této pleti, velmi jemní a rozhodně si dávejte pozor na zasažení očí.

Nezapomeňte na peeling

Jednou až dvakrát týdně je vhodné do ranní procedury zařadit ještě před mytí takzvaný peeling. Peeling je „mechanické obrušování mrtvých buněk kůže“. Pleti zkrátka prospěje, když se jednou za čas odstraní její vrchní vrstva společně s odumřelými kožními buňkami.

Správná aplikace peelingu

Šmirgl šestistovku ale můžete v klidu nechat v dílně, peeling se provádí pomocí speciálního gelu. Peelingový gel pro muže obsahuje, kromě hojivých a vyživujících látek, i miniaturní fyzické částečky, které pleť svým pohybem mechanicky obrousí.

Peeling nanášejte vždy na navlhčený obličej! Suchou pleť by peeling odřel a asi by vás pak pěkně pálila. Zároveň by se to s drhnutím nemělo přehánět, správně by se měl peeling nanést ke středu obličeje a jemně krouživými pohyby postupovat směrem ven.

Rozhodně se také vyhněte jemné pleti okolo očí. Po nanesení nechte peeling chvilku působit a potom důkladně omyjte vodou a pokračujte v rituálu čištěním a denním krémem.

Večerní péče o pleť

Večerní rituál postupem kopíruje ranní rituál, proto musí rozhodně začít důkladným vyčištěním pleti pomocí mycího krému. Noční krém pro muže plní v péči o pleť jiný úkol než krém denní, a i proto je složením a konzistencí odlišný.

Zatímco je denní krém texturou lehčí, rychleji se vstřebává a jeho primárním úkolem je pleť hydratovat, vyživit a ochránit, v nočních hodinách je potřeba podpořit regeneraci pleti.
V noci se totiž mikrocirkulace v pleti přirozené zvyšuje a kyslík tak proniká lépe k buňkám, čehož plně využívá noční krém, který vlastně pracuje, zatímco vy spíte.

Oproti dennímu krému má bohatší texturu, která se absorbuje postupně v průběhu noci, zároveň obsahuje větší koncentraci aktivních složek, které pomáhají pleti bojovat proti stresu a projevům únavy a stárnutí.

Také při večerním rituálu by se nemělo zapomínat na ošetření pleti v okolí očí pomocí očního krému.

Specifika péče o pleť v zimě

Pleť dostává zabrat mnohonásobně víc v zimě, a proto se mohou problémy s pletí (typicky suchost a odlupování šupinek pleti) projevit i u lidí, kteří po zbytek roku problémy nemají.
Za tyto problémy může skutečně počasí a povětrnostní vlivy – nízké teploty zpomalují průtok krve tam, kde je jim pokožka vystavena, mráz a vítr pleť vysušují a náhlé teplotní změny (venku/uvnitř) pokožku vyčerpávají a pleť tak stárne a ztrácí elasticitu.

S výše uvedenými problémy můžeme bojovat pomocí důslednosti v našich denních rituálech v péči o pleť. Důsledné používání denních a nočních krému vyčištěnou pleť vyživí dostatečně na to, aby si dokázala poradit se suchými mrazivým vzduchem, i teplotními výkyvy. Pleti můžeme v tomto období pomoci i doplňky stravy. Pro toto období doporučujeme přípravky s obsahem zinku nebo pupalky dvouleté, vitamín C (přispívá k tvorbě kolagenu) a vitamín E, který je silným antioxidantem.

Závěrem

V dnešním článku jsme si ukázali, že péče o pleť není raketová věda, vyžaduje vlastně pouze správné přípravky a důslednost v jejich pravidelném používání.
Přípravků ale nemusí být padesát, pro komplexní péči plně dostačuje čistící krém v kombinaci s denním a nočním krémem.

Tento základ jsme pro Vás připravili v té nejvyšší kvalitě, s maximálním podílem přírodních složek, bez balastu okolo v kosmetické sadě THE BIG 3.
Pro ty náročnější muže jsme připravili ALL IN sadu, která navíc obsahuje peeling a oční krém a tím se vám do rukou dostane sada pro plnohodnotnou a komplexní péči o pleť.

Jste připraveni posunout svou péči o pleť na vyšší úroveň?

Škodlivé látky v kosmetice

Co do správné kosmetiky nepatří? Článek napsal: Radek Brázdil Ve správném guláši je na kilo masa kilo cibule. Jak ale vypadá recept na správnou kosmetiku? Čemu se v kosmetice vyvarovat

Přečíst »

Péče o pleť v létě

Jak pečovat o mužskou pleť v létě Článek napsal: Radek Brázdil Letní počasí už je tady. Ostrým slunečním paprskům se nevyhnete tak či tak. Slunce k životu potřebujeme – při

Přečíst »

Jak vytrvat v nové rutině

Jak do denní rutiny zahrnout nové návyky a vytrvat v nich Článek napsal: Radek Brázdil Kdybychom museli přemýšlet nad vším, co během dne uděláme, stálo by nás to spoustu energie.

Přečíst »

Jak vypadat a cítit se co nejlépe

Jak vypadat a cítit se co nejlépe Článek napsal: Radek Brázdil Svým vzhledem vysíláme nejrůznější signály našemu okolí a současně působíme i na vlastní „já“. Nenechte si nakukat, že jste

Přečíst »

Péče o pleť podle věku

Péče o pleť podle věku – jak zvolit správnou taktiku? Článek napsal: Radek Brázdil Říká se, že věk je jenom číslo a stáří je v našich hlavách. Bylo by ale

Přečíst »

Aktivní látky v kosmetice EVERYMAN

Aktivní látky v EVERYMAN kosmetice Článek napsal: Radek Brázdil Při pohledu na obaly některých kosmetických produktů na trhu se nám zamotá hlava. Může se zdát, že výrobce na pánské kosmetice

Přečíst »

Poctivá pánská kosmetika vyvinutá a vyrobená v České republice.