Jak se starat o pleť náchylnou na akné

Článek napsal: Radek Brázdil

Obličej posetý zarudlými pupínky si na první dobrou spojíme s obdobím puberty. Hormonální bouře se projeví v plné síle a s koncem pubertální etapy života pak obvykle odezní. Bohužel to ale neplatí vždycky.

Pokud máte k výskytu akné dědičné předpoklady, vaše pleť je extrémně citlivá a životní styl není zrovna ukázkový, nepříjemnosti můžou pokračovat.

U ženské části populace je pravděpodobnost výskytu akné v dospělosti výrazně větší než u nás mužů. Můžou za to hormonální výkyvy, se kterými se my obvykle trápit nemusíme. Ostatní možné příčiny ale zůstávají, a tak nemáme úplně vyhráno. Jak z toho ven? Zásadní je prevence, se kterou souvisí náležitá péče o pleť i celý organismus.

Co je to akné: Poznejte svého nepřítele

Trápí vás akné a chcete s ním bojovat? Pak byste měli vědět, s čím vlastně soupeříte. Dovolíme si proto malé dermatologické okénko. Akné je zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje vznikem bolestivých pupínků nebo černých a bílých teček. To určitě víte.

Ale víte, že k problému dochází dříve, než se viditelně projeví? Pod kůží totiž v první fázi vznikne neviditelný mikrozánět způsobený reakcí imunitního systému s bakteriemi, případně lipidy či hormony. Do viditelné (a bolestivé fáze) přejde při nadměrné produkci kožního mazu. Kvalitní péčí o pleť přitom můžete s akné zatočit ještě předtím, než do nepříjemné fáze přejde.

Tyto záněty vznikají v ucpaných vlasových folikulech, které se objevují přirozeně u každého z nás. Zdravá pleť si s ucpanými folikuly poradí (maz dokáže rozpustit, pokud ho není přespříliš). Vaším úkolem je proto dostat pleť do takové kondice, při které bude schopná s ucpanými folikuly sama účinné bojovat.

Čistá pleť jako základ vaší anti-akné rutiny

Teď už víte, co je to akné a proč vás otravuje. Je na čase vytasit těžké zbraně a pustit se do boje! Klíčem úspěchu je kvalitní obrana, v našem případě prevence. Začněme tím základním – čistou pletí.

Čištění pleti pomocí vhodného přípravku je důležité nejen večer, ale i ráno. Večerní očista je samozřejmě zásadní – nahromaděný kožní maz a nečistoty, které jste na obličej nasbírali jako na mucholapku, musí pryč. Kožní maz a odumřelé buňky se ale na vaší pleti hromadí i v době, kdy spíte.

A čím obličej čistit?

Vodou samozřejmě nic nezkazíte, ale zázraky nečekejte. Vyhněte se běžným mýdlům, které obličej vysušují. Vsaďte na přírodní přípravky bez obsahu škodlivých látek, které citlivé pleti neprospívají. O škodlivých látkách v kosmetice jsme psali v samostatném článku – nenechte si ho ujít.

Náš mycí krém EVERYMAN je ideální i pro čištění problematické pleti, což potvrzují i recenze zákazníků. Obsahuje totiž šetrné přírodní ingredience (eukalyptus, přírodní tenzid Sodium Cocoyl Glutamate a další), které póry vyčistí do hloubky a pak je stáhnou.

Ranní rutina

Po probuzení si omyjte obličej mycím krémem nebo jiným šetrným přípravkem. V dalším kroku naneste na obličej přírodní hydratační krém – i mastná pleť se potýká s vysušováním. Zahrňte do své denní rutinydenní krém EVERYMAN, který se postará nejen o celodenní hydrataci, ale i adekvátní výživu a ochranu před negativními okolními vlivy.

Večerní rutina

Je nám to jasné. Po večerní sprše se už asi vidíte v posteli, nebo na gauči. I tak se překonejte a věnujte 2 minuty večernímu pleťovému rituálu. Opakování dělá mistra – když pár týdnů vydržíte, , která s vámi zůstane.

Opět začněte důkladným očištěním obličeje a rutinu zakončete aplikací nočního krému. Vzpomínáte, jak jsme psali, že i během vašeho spánku se na obličeji hromadí odumřelé buňky a kožní maz? Díky krému s funkčními přírodními látkami svému tělu usnadníte regeneraci.

Akné jako odraz vašeho životního stylu

Pokud o svou pleť náležitě pečujete, a přesto vás problémy s akné neustále trápí, zamyslete se nad svým životním stylem. Špatné stravování sice akné jako takové nezapříčiní, ale může jeho projevy zhoršovat. Za zhoršením kvality pleti často stojí nadměrný příjem cukrů, bílé mouky nebo kravského mléka a mléčných výrobků.

Zajímavé poznatky přinesla například jedna ze studií zveřejněných v časopisu Evropské akademie dermatologie a venerologie. Lidem, kteří do jídelníčku zařadili ve větším množství jednoduché cukry, se riziko viditelných projevů akné zvýšilo o 30 %. Těm, kteří zařadili do jídelníčku světlé pečivo a koláče, se pravděpodobnost zvýšila o 20 %.

Projevy akné může u některých zhoršovat také nadměrný příjem nasycených tuků a Omega 6 mastných kyselin(na rozdíl od Omega 3, které prospívají), dále čokoláda či kakaový prášek. Takovým potravinám se proto vyvarujte, naopak se zaměřte na pravidelný pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu a dostatečný pitný režim. Tím pomůžete nejen svojí pleti, ale celému organismu.

Jste připraveni posunout svou péči o pleť na vyšší úroveň?

Škodlivé látky v kosmetice

Co do správné kosmetiky nepatří? Článek napsal: Radek Brázdil Ve správném guláši je na kilo masa kilo cibule. Jak ale vypadá recept na správnou kosmetiku? Čemu se v kosmetice vyvarovat

Přečíst »

Péče o pleť v létě

Jak pečovat o mužskou pleť v létě Článek napsal: Radek Brázdil Letní počasí už je tady. Ostrým slunečním paprskům se nevyhnete tak či tak. Slunce k životu potřebujeme – při

Přečíst »

Jak vytrvat v nové rutině

Jak do denní rutiny zahrnout nové návyky a vytrvat v nich Článek napsal: Radek Brázdil Kdybychom museli přemýšlet nad vším, co během dne uděláme, stálo by nás to spoustu energie.

Přečíst »

Jak vypadat a cítit se co nejlépe

Jak vypadat a cítit se co nejlépe Článek napsal: Radek Brázdil Svým vzhledem vysíláme nejrůznější signály našemu okolí a současně působíme i na vlastní „já“. Nenechte si nakukat, že jste

Přečíst »

Péče o pleť podle věku

Péče o pleť podle věku – jak zvolit správnou taktiku? Článek napsal: Radek Brázdil Říká se, že věk je jenom číslo a stáří je v našich hlavách. Bylo by ale

Přečíst »

Aktivní látky v kosmetice EVERYMAN

Aktivní látky v EVERYMAN kosmetice Článek napsal: Radek Brázdil Při pohledu na obaly některých kosmetických produktů na trhu se nám zamotá hlava. Může se zdát, že výrobce na pánské kosmetice

Přečíst »

Poctivá pánská kosmetika vyvinutá a vyrobená v České republice.