Co do správné kosmetiky nepatří?

Článek napsal: Radek Brázdil

Ve správném guláši je na kilo masa kilo cibule. Jak ale vypadá recept na správnou kosmetiku? Čemu se v kosmetice vyvarovat a jak by měl vypadat správný přípravek? To jsou otázky, které se pokusíme rozlousknout v dnešním článku.

Pokud nejste dermatologický odborník nebo alespoň amatérský chemik, s velkou pravděpodobností budete při čtení obalů kosmetických přípravků rozumět maximálně slovu „aqua“ nebo „alcohol“. Seznam ingrediencí kosmetických přípravků čítá většinou dvouciferné množství látek. Některé z nich jsou prospěšné, u jiných je jejich užitek při nejlepším sporný, další látky pro vás mohou být nežádoucí až vyloženě škodlivé. Které látky tvoří tento „tým záporáků“ a měli byste se před nimi mít na pozoru?

Silikony v kosmetice

Silikony jsou dle odhadů zastoupeny až v 50 % všech kosmetických výrobků na trhu od šamponů na vlasy až po make-up a krémy na pleť. Není divu – přípravky obsahující silikony nás často falešně naplňují pocitem, že zkrátka fungují. Vlasy se lesknou, pleť je hebká a jemné vrásky jsou vyhlazené.

Tento pocit ale získáváme díky faktu, že jsou silikony nerozpustné ve vodě (více či méně v závislosti na konkrétním použitém silikonu). Po použití krému se silikonem se nám na pleti vytvoří film, který pleť sice vyhladí a sjednotí, zároveň je ale neprodyšnou vrstvou, která pleti nedovolí dýchat a vede tak k zanášení pórů a dalším kožním problémům. Závěrem tedy musíme konstatovat, že ačkoliv jsou silikony super pro spárování v koupelně, na vaši pleť zkrátka nepatří.

Parabeny v kosmetice

Parabeny jsou látky, které jsou používány v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu jako konzervanty. Aktuální studie však ukazují na to, že na parabeny reaguje lidské tělo jako na estrogeny a mohou tak přispívat k hormonální dysbalanci a podněcovat rakovinné bujení. Parabeny jsou také známým alergenem, který může způsobovat podráždění pleti.

Parfemace v kosmetice

Parfemaci mohou výrobci kosmetiky používat k tomu, aby zamaskovali nepříjemný pach jiných látek. Častěji však použitím parfemace využívají faktu, že je člověk jednoduchý tvor, který je ve svém rozhodování ovlivněn smysly a vybírá tak i podle obalu a vůně přípravku.

V čem je ale parfemace nebezpečná v kosmetice? Prvotní roli v této věci hraje fakt, že výrobce obyčejně nedocílí líbivé vanilkové vůně vylisováním kamionu vanilkových lusků, nýbrž chemickou syntézou látek jiných. Tyto syntetické látky jsou výrazným alergenem, který mnoha lidem způsobuje podráždění, zarudnutí a svědění pokožky. Ani použití přírodní parfemace není výhrou. Ani přírodní aromata totiž nejsou tělu vlastní a mohou tak způsobit alergickou reakci vyvolanou imunitním systémem těla.

Pěnivé látky v kosmetice

Když to pění, tak to čistí. To je spojení, které si pod náporem reklam kosmetických značek vytvořila většina lidí. Pravda je ale taková, že pěnivé látky se přidávají do produktů jen za jediným účelem, aby pěnily. To je vše. Čistící produkt nemusí pěnit, aby byl účinný. Naopak pěnivé látky v kosmetice mohou způsobovat alergické reakce. Mimo to během procesu sulfatace mohou vznikat tzv. nitrosaminy, u kterých se předpokládá, že až 90% z nich může být karcinogenních. Takže na bublinky zapomeňte, nepotřebujete je, je to jen další chemická látka, která je v kosmetice úplně zbytečně.

Proč zvolit přírodní kosmetiku?

Řekli jsme si, které látky jsou v kosmetice škodlivé, jaké složení u kosmetiky hledat? Kosmetika by měla být maximálně přírodní. Kosmetika vyrobená z přírodních látek je totiž tělu mnohem přirozenější a je k němu šetrnější, nehrozí tak alergické reakce, podráždění, svědění a podobné příznaky, které může způsobit produkt s nevhodným syntetickým složením.

Přírodní kosmetika obsahuje oproti standardní kosmetice jen pár složek, díky tomu skutečně víte, co používáte. To že má přípravek jen několik složek také znamená, že jsou jeho účinné látky obsaženy v dostatečném množství.

Přírodní kosmetika pro muže dosahuje dlouhodobě lepších výsledků. Je to způsobeno větším množstvím aktivních látek, přírodní pánská kosmetika ale také zvyšuje obranyschopnost pleti, sladí její funkce a zbytečně ji nedráždí – při použití přírodního přípravku tak nejspíš neuvidíte výsledek druhý den ráno, po nějakém čase si ho ale budete užívat neustále.

Přírodní kosmetika pro muže Everyman

Nechceme šmahem odsuzovat veškerou běžně dostupnou kosmetiku pro muže z drogerií, dle našich zkušeností se však zpravidla jedná o navoněné přípravky v hezkých krabičkách obsahující minimum aktivních látek, které jsou nahrazovány zbytečnou chemií.

V Everymanskin to děláme jinak. Používáme maximum přírodních ingrediencí, na aktivních látkách nešetříme a silikony, parabeny nebo parfemaci u nás nenajdete. 

Zato u nás najdete poctivou českou výrobu a pět kosmetických produktů, které vám poskytnou kompletní péči o mužskou pleť.

Jste připraveni posunout svou péči o pleť na vyšší úroveň?

Škodlivé látky v kosmetice

Co do správné kosmetiky nepatří? Článek napsal: Radek Brázdil Ve správném guláši je na kilo masa kilo cibule. Jak ale vypadá recept na správnou kosmetiku? Čemu se v kosmetice vyvarovat

Přečíst »

Péče o pleť v létě

Jak pečovat o mužskou pleť v létě Článek napsal: Radek Brázdil Letní počasí už je tady. Ostrým slunečním paprskům se nevyhnete tak či tak. Slunce k životu potřebujeme – při

Přečíst »

Jak vytrvat v nové rutině

Jak do denní rutiny zahrnout nové návyky a vytrvat v nich Článek napsal: Radek Brázdil Kdybychom museli přemýšlet nad vším, co během dne uděláme, stálo by nás to spoustu energie.

Přečíst »

Jak vypadat a cítit se co nejlépe

Jak vypadat a cítit se co nejlépe Článek napsal: Radek Brázdil Svým vzhledem vysíláme nejrůznější signály našemu okolí a současně působíme i na vlastní „já“. Nenechte si nakukat, že jste

Přečíst »

Péče o pleť podle věku

Péče o pleť podle věku – jak zvolit správnou taktiku? Článek napsal: Radek Brázdil Říká se, že věk je jenom číslo a stáří je v našich hlavách. Bylo by ale

Přečíst »

Aktivní látky v kosmetice EVERYMAN

Aktivní látky v EVERYMAN kosmetice Článek napsal: Radek Brázdil Při pohledu na obaly některých kosmetických produktů na trhu se nám zamotá hlava. Může se zdát, že výrobce na pánské kosmetice

Přečíst »

Poctivá pánská kosmetika vyvinutá a vyrobená v České republice.